2010/2011

 Sportovní den v Čekyni 27.6.2011

Na konci školního roku se všichni učitelé a žáci naší školy již tradičně scházejí na sportovním dni v blízké Čekyni. Většinou se tam dopravíme po vlastních, pěkně pěšmo, zpět nás ale veze místní linka nebo objednané autobusy, neboť naše končetiny jsou po dopoledním sportování tak unavené, že by se asi hned za branou hřiště zamotaly. A o jaké sportovní aktivity jde, si můžete prohlédnout na následujících fotografiích -  zde.

 

Letos naposled ... hasta la vista a Křižanov

Letošní deváťáci se rozhodli pro výlet čtyřdenní a jelikož jejich třídní učitelé souhlasili, tak se i stalo. Jelo se do Křižanova, což je rekreační středisko táborového typu na Vysočině. Ubytování takové nepříliš luxusní, ale ta strava…snídaně formou švédských stolů byla přímo pastva pro oči i chuťové buňky. A personál více než ochotný. Taky nám poradil pár zkratek při výletech. A těch bylo dost, jelikož pedagogický dozor je velmi turisticky naladěn. Tak se šlo na Pernštejn a taky podívat se na největší dálniční most v Česku do Velkého Meziříčí. Krom toho se hrál fotbal, paintball, využilo se blízké lanové centrum, opékaly špekáčky v krbu a taky se jeden večer věnoval hře Aktivity (někteří sice tvrdí, že ta hra zas taková zábava nebyla, ale když se podíváte na fotky, nabudete opačného dojmu. Snad ten poslední základoškolský výlet stál za to…

Ps: a na střeše křižanovského nádraží jsme nechali památku … fotbalový míč

                                                                                                                                 -mj-

Zde je pár fotek z výletu.

 

Školní chodba se stala galérií

Jmenuji se Miluše Boudová a bydlím v Citově. Narodila jsem se v roce 1994 v Přerově.  Moje zájmy jsou malování, aranžování, čtení a plavání. Maluji již od dětství. Chtěla bych jít na střední školu do Prostějova studovat výtvarný obor.  To je můj sen. Mám ráda přírodu, turistické procházky a jízdu na kole.

 

Exkurze 9.S třídy

Dne 7. 6. 2011 třída 9. S se zúčastnila exkurze v Hanácké kyselce v Horní Moštěnici. Paní ing. Věra Andršová nás provedla celým závodem. Měli jsme možnost zhlédnout výrobu pet - láhví – nafouknutí do požadovaného tvaru, poté přesunutí do výrobní linky, kde byly tyto láhve naplněny a zavíčkovány. Další etapou bylo nalepení etiket a přesunutí na pás, kde se naplněné láhve balí do folie. Viděli jsme obrovské tanky, kde se voda čerpá ze 4 pramenů. Exkurze byla velmi poučná a zajímavá. Děkujeme představitelům Hanácké kyselky – Horní Moštěnice, že jsme měli možnost vidět výrobu a zpracování minerální vody.                                                                          

                                                                                                                                                                          Žáci 9.S

 

Den primátů v ZOO Lešná

Dne 5.6.2011 se naši žáci zúčastnili projektu - Světový den primátů v ZOO - Zlín Lešná. Celý  měsíc jsme společně s dětmi připravovali aktivity - kvízy, zajímavosti o řádu primátů, opičí dráhu, výrobu náramků aj. V neděli brzy ráno jsme se sešli na nádraží v Přerově a plni elánu a energie jsme se vydali na cestu do ZOO. Po příjezdu se nás ochotně ujali zaměstnanci ZOO a přidělili nám stanoviště. S chutí jsme se věnovali všem kolemjdoucím návštěvníkům a odměnou nám byl jejich úsměv a poděkování. Naši zúčastněni žáci měli za odměnu vstup zdarma, občerstvení a v závěru akce si mohli projít celou zahradu.

I přes velké horko a brzké nedělní vstávání jsme mohli říci, že se nám akce vydařila a odjížděli jsme s dobrým pocitem.

Eva Skalová, Denisa Havalová, Kateřina Němcová, Bára Strachoňová, Tomáš Smětala, David Suchánek, Michal Němec, paní učitelky Petra Finsterlová, Miluše Macíčková a Jolana Stoklásková

Na fotky z této akce se můžete podívat zde .

Na této stránce se více dočtete o pořádané akci. 

 

Nickyho rodina

Ve čtvrtek 19. května zájemci z řad žáků II. stupně měli možnost navštívit filmové představení Nickyho rodina, které promítalo kino Metropol v Olomouci. Osvěžili si při jeho zhlédnutí paměť ohledně zvěrstev spáchaných na židech v průběhu druhé světové války, ale hlavně si uvědomili, „že nic není nemožné, pokud si za tím pevně jdete“, jak říká sir Nicolas Winton, zachránce několika stovek dětí z území Protektorátu Čech a Moravy.

Ten den pan Winton také slavil 102. narozeniny a tento polodokument režiséra Mináče je opravdu pěknou poctou jeho osobě.

 Na této stránce si můžete přečíst více o příběhu sira Wintona.                        

 

       

 

Praha nevlídná

 Tento nadpis by mohl být poněkud zavádějící, ale je pravdou, že horší počasí na výlet do stověžatého města nám snad vyjít nemohlo.

Dne 3. května žáci 9., 8. a 9. S třídy vyrazili na výlet do Prahy. Šlo o velmi výhodnou akci, kterou nabízela cestovaní kancelář, a která v ceně 240,- Kč na osobu zahrnovala zpáteční jízdné, jízdenku metrem a vstup na některá místa Pražského hradu. Vše vyšlo, až na to počasí, které snad bylo nejhorší za posledních 10 let. A i otužilci se ve svých lehkých větrovkách pěkně klepali zimou a nepokrytě záviděli okolo procházejícím Japoncům v zimních bundách a ušankách.

Praha je krásná, ale asi ne za každého počasí . Ještě, že ten Václavák poskytuje taková potěšení…

Zde si můžete prohlédnout pár foteček.

 

Okresní kolo ve volejbalu dívek

Ve čtvretk 28.4. 2011 se děvčata ze 7. třídy zúčastnila okresního kola ve volejbalu dívek, které se konalo na Základní škole Velká Dlážka v Přerově. Po čtyřech zápasech bylo rozhodnuto a naše hráčky si z turnaje osdnesly pěkné 5. místo v okrese Přerov. Všem volejbalistkám děkujeme za reprazentaci školy.

 

Čarodějnice

V pátek 29.dubna, v předvečer filipojakubské noci, se na naší škole konal sabat. Slétaly se čarodějnice a jiná individua ze široka a daleka, různé podivné tvory jste zde mohli potkati a nebeská znamení ve společnosti jiných sledovati. To vše měly pod svým čarodějným křídlem dvě čarodějné slečny…                                                                                   Eva Skalová a Denisa Havalová z 8. třídy.

Zde se můžete podívat na pár foteček.

Rozhovor s jednou z čarodějných slečen

Všichni jsme si povšimli pozůstatku na stěně, čarodějnice v nadživotní velikosti, která z vás je autorkou tohoto díla?
To malovala Evča, asi dva dny.

No tak to by zasloužilo nějaký metál z čarodějné akademie, kolik papírů na to použila?
Celkem 48, musela je slepit dohromady.

Jak jste spokojeny s průběhem akce?
Myslím, že se to povedlo a proběhlo to dobře.

A čeho si nejvíce ceníte, které aktivity nebo soutěže?
No skvělý byl start čarodějnic a čarodějů na hřišti a ty kategorie, ve kterých se hodnotilo. Perfektní byly ty prostředky, na kterých se pokoušeli létat, třeba židle, mapa, učebnice zeměpisu, balónky, nůž.


A z čeho jste  neměly dobrý pocit?
Mrzelo nás, že se šesťáci nechtěli moc zapojit a pořád byli někde zalezlí. Ale pak nakonec při úklidu pomáhali.

A doporučení do budoucna, pro další potenciální organizátory?
Asi by bylo fajn promluvit si předem o pohoštění a taky si připravit více soutěží.

s Denisou Havalovou hovořila  –mj-.

 

Charitativní akce žáků 8. třídy pro nadační fond Sidus

V předmětu Výchova k občanství se žáci seznámili s obsahem činností nadací a fondů a dozvěděli se jak na svou činnost získávají finance. A také se aktivně zapojili do prodeje předmětů fondu Sidus  a tím pro tuto organizaci získali 1330Kč. Všem kteří přispěli děkují Eva, Kristýna, Katka, Dominik, Libor, Marek a Jakub.

 

Návštěva Červeného kříže

Zajisti místo nehody - Dbej na vlastní bezpečnost - Zavolej pomoc
    Už od útlého věku nám do hlavy vtloukají čísla záchranných služeb. Někdy ale jen znát číslo nestačí. Než přijede pomoc, můžeme pomoci i my sami, jen musíme vědět jak. Proto jsme den před velikonočním volnem využili mimo jiného i k návštěvě Červeného kříže.
    Kromě instruktážních filmů a přednášky, které jsme viděli a vyslechli,  jsme si sami na sobě a svých spolužácích vyzkoušeli stabilizovanou polohu a hlavně nepřímou masáž srdce a umělé dýchání. A vězte ... ono stlačovat hrudní koš na figuríně v poměru 30:2 k nádechu a vydržet to nějakou dobu není vůbec žádná brnkačka ... a co teprve, kdyby to bylo naostro.
žáci 8. a 9. třídy

                      

 

Beseda o Dánsku, Islandu a Grónsku

Je úterý 15. února kolem dvanácté hodiny. Sedíme v místnosti, kde se koná přednáška rodiny Márových. Přednáška je o jejich poslední cestě. Ke konci mě paní učitelka volá a oznamuje mi, že po jejím skončení máme s rodinou Márových udělat rozhovor. Dá mi tip na pár otázek, na které se mám zeptat. Zbytečně, nic si nepamatuji a při rozhovoru musím improvizovat. Rozhovor ale nějaký vznikl a tady je. :-)

Co je vaším cílem?

Procestovat všechny světadíly s naším Jirkou, který je na vozíčku.

Kde všude jste byli?

Byli jsme na Novém Zélandu, v Ekvádoru, na Galapágách, v Japonsku, na Islandě,

v Dánsku a  Grónsku.

Kde se Vám nejvíce líbilo?

Pan Jiří: Určitě na Novém Zélandu.

Syn Jirka: V Japonsku.

Jak jste se na svých cestách domlouvali?

Domlouvali jsme se anglicky, a když jsme si nerozuměli - tak rukama nohama. J

S lidmi jste nikde problémy neměli? Myslím, jestli byly přátelští nebo tak…

Ano, všude byli přátelští lidé.

 A teď zpátky k vaší poslední cestě. Viděli jste dánskou královnu?

Ne, to jsme neviděliJ. Ale byli jsme pozváni v Dánsku na České velvyslanectví. Tam jsme královnu viděli alespoň na obrazu.

Na vaší, zatím poslední cestě, jste byli jak dlouho?

Byl to jeden měsíc cestování.

Chutnalo vám jídlo na Islandu?

Paní Alena: Je to nezvyklé, ale dobré. Jedině, co nebylo, opravdu chutné byl shnilý žralok. Fuj…

(Pan Mára nám dal také ochutnat žraloka. Tedy ne shnilého, ale sušeného. Teda mně osobně to vůbec nejelo.)

Jirko, co se ti nejvíce na Islandu líbilo?

Vodopády.

Jaká je další cesta, kam se podíváte?

Chystáme se do Afriky.

 

Děkujeme za rozhovor a přejeme, ať se další cesty vydaří. No a v návaznosti na to se vlastně těšíme na další besedy. Redaktorky školního časopisu Anna Staroštíková a Kristýna Spáčilová                                                                                 

 

 

Kuchtíme po indicku

V rámci propojení předmětů jsme si v hodině Člověk , zdraví a svět práce uvařili společně vegetariánské jídlo a la Indie. Recept jsme našli v pracovním sešitě dějepisu, kde zrovna probíráme Indii. Tak jsme se nechali inspirovat a s pomocí paních učitelek i trochu experimentovali. Třeba s ananasem a kurkumou. No, akorát se musíme naučit lépe krájet červenou cibuli. A se solí přiměřeně:).

6. třída

 

I my můžeme pomoci

V týdnu od 28. března do 6. dubna žáci naší školy měli možnost poznat, jak žijí děti a mladí lidé jejich věku jinde. Tím jinde se myslí země, kde děti nemají takovou šanci uskutečňovat své sny a přání, dokonce třeba ani možnost chodit do školy.

Více se můžete dočíst na této stránce  .

V Přerovském deníku.cz vyšel článek, který se týkal Adopce na dálku. Přečíst si jej můžete zde .

 

Bios - ornitologická stanice

V měsíci říjnu navštívili žáci 9.ročníku přerovskou ornitologickou stanici Bios. Díky ochotě zaměstnanců viděli kroužkování sýkorek modřinek, vyslechli si zajímavou přednášku o expozici ptáků a také se mohli zapojit při interaktivní výstavě Pero, peří. I tímto děkujeme milé paní průvodkyni za ochotu a trpělivost.

 

Škola v přírodě

Ve dnech 4.- 8. října vyrazil celý druhý stupeň na akci do valašských kotárů, konkrétně na Horní Bečvu. Tento výlet byl tak trochu nutností, neboť na škole probíhaly intenzivní stavební úpravy a při nich neradno se plést řemeslníkům pod nohy. Takže jsme hromadně obsadili hotel Labyrint v lůně Beskyd. Název opravdu odpovídal stavbě. Někteří našli boční chodbu a salónek opravdu až ke konci pobytu. Akce to byla vydařená, určitě k tomu přispělo i samotné počasí, které bylo více než přívětivé. Dopoledne probíhala výuka, v odpoledních hodinách  různé akce (návštěva Rožnova pod Radhoštěm, túra cca 15km, průzkum blízkého okolí, příprava táboráku) a aktivity (bazén, výroba vlasových ozdob, fotbalový zápas, volejbalový zápas, výtvarná dílna). Nebyl to týden jednoduchý, zvláště pro pedagogický sbor, ale po návratu všichni hodnotíme akci samou velmi pozitivně a jsme rádi, že se konala.

 

Hurá do Kroměříže

 Vzhledem ke stavebním úpravám na naší škole každá třída v měsíci září a říjnu podnikla několik samostatných aktivit. A jelikož deváťáci jsou opravdu třída zvídavá, vyrazili na výlet nejen po Vzhledem ke stavebním úpravám na naší škole každá třída v měsíci září a říjnu podnikla vlastech českých, oni se zaměřili přímo na zahrady! Pokud znáte trochu Kroměříž, tak víte, že jeho velkým lákadlem je zahrada Květná a Podzámecká. Ty se tedy staly naším cílem. A krom toho i místní palačinkárna, kde sice porce nejsou příliš velké, ale chuťově nepřekonatelné. Zvláště ta s nutelou. Nebo se špenátem?

 

Mikulášská nadílka

ta se nevyhnula samozřejmě ani naší škole. Mikuláš byl krásně ustrojen a ze své knihy dovolil číst jen jednomu protekčnímu andělovi, čertů bylo požehnaně a taky pěkně řádili, zvláště na sněhu, ten totiž v pekle nemají. A žáci? Ti mladší recitovali, tancovali a někteří se před strachem z horkého pekla a smrdutého pytle i rozplakali. A ti starší? Ti sice své spolužáky z 9. třídy lehce identifikovali, ale třeba takoví sedmáci zazpívali sborově jako jeden muž. Za to pak obdrželi sladkou odměnu a andělské úsměvy. Takže zase za rok, pozemšťané :-).

 

Akce - Červená stužka
Dne 1.prosince se naši žáci 9. ročníku opět zapojili v rámci Dne boje proti nemoci AIDS do akce Červená stužka. Nejprve začali mezi žáky a pedagogickými pracovníky II. stupně, aby pak pokračovali na další oddělení školy a následně do centra města. Reakce lidí byly různé, proto musím osobně žáky pochválit za zodpovědné zvládnutí akce a za vybrání skvělých 2 715,- Kč, které byly poukázány na účet společnosti Boj proti AIDS. Díky ní jsou pak na školy a mezi veřejnost distribuovány letáky a materiály varující před touto nemocí, u níž počet nakažených v naší republice bohužel stále stoupá.

 

Hrou proti AIDS

O tom, že počet nakažených virem HIV v naší republice stále stoupá není pochyb. Uklidňovat se větou, že pokud nejsem homosexuál či narkoman, tak se mě to netýká, také není na místě. A vůbec od věci není dozvědět se více informací! I když se naše škola již druhým rokem zapojuje do prodeje Červených stužek,takže o nemoci AIDS i viru HIV jsou žáci informováni nejen na hodinách, ale i staršími spolužáky, využili jsme nabídky Krajské hygienické stanice v Olomouci a navštívili jejich program Hrou proti AIDS. Můžeme všem doporučit!!