POZNEJ SVÉ MĚSTO

13.11.2012 15:44

Chodíme stále stejnou ulicí několik let, kolem stejných domů, ve kterých se mění jen nájemníci, kolem zahrad, na nichž poznáme podle porostu, jaké roční období je právě na pořadu dne. A nevíme…nevíme třeba, že zrovna na tomto místě stával hřbitov, že tedy třeba kráčíme po několika vrstvách zeminy s kostmi.  Nevíme, kdo bydlel v domě u náměstí a že tam v roce tom a tom přespal.…třeba prezident. Netušíme, co se skrývá pod náměstím…a pod kterým  vlastně, když to TGM vyměnilo své jméno asi osmkrát.

Proto jsme se s žáky 9.třídy v rámci projektu Dějepis 21.století zaměřili v hodinách dějepisu a slohu právě na město, na jejich povětšinou rodné město Přerov. Nejdříve žáci podle starých fotografií měli identifikovat místo a nafotit aktuální vzhled. Pak následovaly skupinové práce podle vybraných témat- Náměstí, Přerovský zámek, Hřbitovy a kostely….atd. Poté jsme  vyrazili do města a někteří se zhostili rolí průvodců. A nemálo z nich dokonale.  Naše vycházka měla končit na židovském hřbitově, ale nestalo se tak. Musíme vyrazit tedy ještě jednou. Ale to nevadí, během ní se nám vyrojilo velké množství otázek, na kterých postavíme projekt dál. A našim cílem je i vyzpovídat naše rodiče a příbuzné…co oni a jejich město? Proto se těšte na pokračování.

Foto z akce zde.